Telefon: +420 608 124 553

Bolest kotníku

Kotník
Někdy stačí neopatrné došlápnutí a problém v podobě vymknutí kotníku je na světě. Pokud nedošlo ke zlomenině či přetržení nebo natržení vazů, je léčba konzervativní. Tzn. znehybnění v ortéze a případně následná rehabilitace.
Může ovšem nastat situace, kdy i přes absolvovanou rehabilitaci na sebe kotník neustále upozorňuje bolestí a zatuhlostí.

Kde je chyba?

To se stalo i Báře. Při sportu špatně došlápla a vymkla si pravý kotník. Po fázi klidu absolvovala rehabilitaci. Kotník ovšem i po proběhlé léčbě bolel a tuhnul. Z lékařského hlediska nebylo nalezeno nic, co by vysvětlovalo trvající problém.
Bára tedy nosila elastickou bandáž a přestala sportovat. Kotník dělal problémy při jízdě autem i při běžné chůzi. Tyto problémy se zdály neadekvátní k závažnosti zranění.

Když jsem kotník vyšetřovala, byla u kotníku nápadná větší zatuhlost. Při každém mém pokusu kotník uvolnit se svaly stáhly tak, že o uvolnění nemohla být řeč.

Strategie

Neadekvátnost reakce těla mě přivedla k hypotéze, že se může jednat o podvědomý strach a to nejen na úrovni řízení pohybu, kdy mozek vytvořil obranný program, ale i celkový strach Báry o “kotník” na základě prodělaného traumatu.

První mé doporučení bylo, zkusit nenosit bandáž. Ta může být v některých případech kontraproduktivní, neboť dává našemu mozku neustále informaci o tom, že s kotníkem není něco v pořádku.

Napětí tkání souvisí s emocemi. Záleží, za jakých okolností k traumatu došlo a jak bylo zpracováno.

Roger Gilchrist, Kranio-sakrální biodynamika

Hlavním cílem terapie bylo dát nervovému systému co nejvíce informací o tom, jak to ve skutečnosti s kotníkem vypadá a “navrhnout” mu lepší řešení dané situace. Ač to vypadá zvláštně, náš mozek nemá k dispozici všechny podrobné informace z těla, není schopen vždy změnit ochranný vzorec po úrazu, i když už není třeba. Dál se chová jakoby problém trval. Je možné, že další faktor, který může vést k tomuto chování nervového systému je samotný strach o kotník.

Proč klasická rehabilitace nezabírá?

Vycházíme-li z předpokladu, že je kotník ovládán ochranným vzorcem, který vede k jeho zatuhlosti a bolesti, naskočí vždy, když se bude kotník cítit ohrožen jakoukoliv nestabilitou. Proto, postavíme-li takového člověka na nestabilní plochu s cílem využít propriocepci a zlepšit tak stabilitu, bude kotník reagovat stažením svalů. V tomto případě nebude fungovat ani fyzické protažení svalů a manuální techniky pro uvolnění kloubů. Na chvíli se sice kotník uvolní, ale jakmile se bude “cítit” ohrožen, svaly se opět stáhnou.

Veškeré prožitky a zkušenosti se ukládají v těle ve formě vzorců. To se děje na mnoha úrovních.

Roger Gilchrist, Kraniosakrální biodynamika

Co s tím?

Klíčem k řešení takového stavu bude nabídnout tělu takový vzorec, který nebude ohrožující. Bude třeba dodat co nejvíce informací nervovému systému, aby přehodnotil danou situaci a “uznal”, že ochranný  vzorec není třeba.

K řešení tohoto konkrétního případu jsem využila prvků Feldenkraisovy metody. Pracovala jsem s celým tělem, což považuji pro řešení takového problému za podstatné.
Dále jsem využívala práci z imaginací. Dala jsem Báře za úkol například, ať si představuje pohyb nejdříve zdravého a pak nemocného kotníku. Jakým překvapením bylo, když při pouhé představě pohybu nemocného kotníku se v něm objevila bolest!!!

Bára postupně získávala důvěru ve svůj kotník. Zjistila, že nemusí pořád jen bolet. Mohla začít cvičit jógu, řídit auto, sportovat. Jakmile totiž zjistila, že kotník nemusí za všech okolnosti bolet, přestala se bát.

Až potom, co se nám podařilo postupně odbourat obranné vzorce, jsme mohly využít cvičení pro lepší stabilitu na nestabilní ploše.

Závěr
Míra zranění nemusí vždy odpovídat potížím, které člověk pociťuje. Ty mohou být mnohdy zdánlivě neadekvátní a opravdu omezující, přestože již došlo k uzdravení úrazu. Důležité je brát v úvahu psychický stav, který může být někdy i po banálním úrazu spojen se strachem. Ten je třeba vždy respektovat a brát v úvahu při terapii.

 

Pozn. Jméno klientky bylo změněno z důvodu  zachování soukromí.

Komentáře jsou uzavřeny.

Kontakt

Mgr. Kateřina Nimrichterová
Ostružinová 5 / 2935
Praha 10 - Záběhlice

www.zdravazada.eu
katerina.nimrichterova@zdravazada.eu
Konzultace a objednávky na tel.: +420 608 124 553

Loga

 
Sodexo Fokus Pass
Unišek Unišek plus Cadhoc

Nejčtenější článek

Poslední článek