Telefon: +420 608 124 553

Diagnóza: cyklista po sezóně

Sabine Jacob, Guerickestr. 1, 10587 Berlin. Tel 0039 328 903 98 30, Bank: MBS in Potsdam,IBAN: DE60 1605 0000 4503 0506 51 BIC: WELA DE D1 PMB, oder: Kto: 4503050651, BLZ 16050000

Celou sezónu se snaží podávat co nejlepší výkony. Závodí a trénuje. Přišel podzim a s ním čas na trochu více regenerace. Co se po náročné závodní sezóně stane s tělem? Jak funguje? Jak se mu daří?

Tělo bolí. Už nemá takový zápřah. Konečně si může dovolit se ozvat. Člověk vnímá, že je něco v nepořádku a možná trochu zpytuje svědomí, že svou zátěž dostatečně nekompenzoval.

Nic ovšem není ztraceno! Právě teď přichází ten správný čas věnovat se svému tělu tak, aby bylo připravené na zátěž v další sezóně.

Případ z praxe
Honzu již nějakou dobu trápí bolest úponu svalu na krční páteři. Stav se postupně zhoršuje, objevuje se bolest hlavy. Honza je právě po náročné cyklistické sezóně. Na kole jezdí dál, ale již ne tak intenzivně.

Když jsem Honzu vyšetřovala, zjistila jsem, že oblast spodních zad je velmi zatuhlá. Některé svaly na nohou jsou v takovém napětí, že není možné ho ovlivnit silou vůle. Pohyblivost hlavy je také velmi omezená pro napětí svalů. Žebra jakoby vytvářela nehybný krunýř. To Honzovi omezuje dechovou kapacitu.

Co to znamená prakticky?
Jsou-li některé svaly neustálém napětí, pak chceme-li udělat pohyb, musíme se s těmito svaly přetahovat. Subjektivně to však vnímat nemusíme, protože tento stav již trvá většinou déle a také se vytvářel pomalu. To má na náš pohybový aparát mnoho neblahých dopadů: od zvýšené potřeby energie po nevhodné zatěžování vazů a kloubů.

Jak jsem tento případ řešila
Přestože Honza přišel s bolestí úponu na krku, zaměřila jsem se nejdříve na práci s dolními končetinami. Situace, která vznikla v krční páteři byla podle mého odhadu jen koncovým projevem svalové dysbalance. Má domněnka se potvrdila. Když jsem uvolnila dolní končetiny, došlo i k uvolnění zmiňovaného úponu, což mi potvrdil i Honza, který to sám subjektivně vnímal.

Naše práce pokračovala samozřejmě dál. Pracovala jsem s pánví, hrudníkem i žebry. Dech se uvolnil a prohloubil. Když jsem se nakonec vrátila ke krční páteři, zjistila jsem, že již není co uvolňovat. Krční páteř byla volná a po bolesti úponu ani památky.

Samozřejmě práce je ještě hodně. Řekla bych, že je nekonečná, protože vždy je co zlepšovat a kam se posouvat.
Po terapii se Honza cítil uvolněně a lehce. Ovšem vnímal bolest mezi žebry, což je důsledek toho, že žebra se konečně začala pohybovat a svaly si na tento stav musí teprve zvyknout.

Komentáře jsou uzavřeny.

Kontakt

Mgr. Kateřina Nimrichterová
Ostružinová 5 / 2935
Praha 10 - Záběhlice

www.zdravazada.eu
katerina.nimrichterova@zdravazada.eu
Konzultace a objednávky na tel.: +420 608 124 553

Loga

 
Sodexo Fokus Pass
Unišek Unišek plus Cadhoc

Nejčtenější článek

Poslední článek