Telefon: +420 608 124 553

Dysbalance u cyklisty

Honza vyhledal mou pomoc kvůli bolestem zad, zejména v oblasti krční páteře a trapézových svalů. Intenzivně se věnuje horské cyklistice, což mělo značný vliv na držení těla a bylo příčinou mnoha obtíží.

Podstatné je si uvědomit, co se vlastně s tělem při daném sportu děje. Jak asi svaly pracují a které partie jsou výrazně přetěžované. Problémem u Honzy bylo, že žádnou kompenzaci neprováděl a nedostatečně se po výkonu protahoval. Došlo tedy k tomu, že svaly na nohou, zejména na zadní straně stehen byly zkrácené. Zadní strana stehen je v podstatě „pokračováním“ zádových svalů. Velké napětí vznikalo jak v bederní, tak v krční páteři. Ramena byla tažena dopředu zkráceným prsním svalem. Lopatky a ramena nebyly dostatečně pohyblivé, což mělo mimo jiné vliv na volnost hrudníku a také dechový stereotyp. To je jen krátký výčet svalové dysbalance, která v těle vznikla.

Terapie

V první řadě byla terapie zaměřena na uvolnění přetížených svalů a protažení zkrácených svalů.
Manuálně jsem pracovala na uvolnění lopatek, ramen. Důležitá byla práce na zefektivnění pohybových stereotypů celého těla s využitím prvků Feldenkraisovy metody.

Honzu jsem naučila, jak protahovat zkrácené svaly a několik kompenzačních cviků, které se staly součástí jeho tréninkové přípravy.

Spolupráce s Honzou je dlouhodobá také vzhledem k tomu, že občas je třeba řešit stav, který vznikl následkem úrazu nejčastěji při pádu z kola. Přestože se nejedná o vážné úrazy, které by vyžadovaly lékařskou péči, často významným způsobem ovlivňují pohybové stereotypy. Vždy se snažím najít pro aktuální stav takové řešení, aby se minimalizovaly další nepříjemné následky úrazu v pohybovém aparátu, což může zlepšit regeneraci celého těla a umožní tak rychlejší návrat k maximální zátěži.

Shrnutí

Při provádění jakéhokoliv sportu intenzivněji by měla být podstatnou částí tréninku kompenzace. Je důležité podotknout, že sval, který je zkrácený nepracuje efektivně, což se posléze projeví na výkonnosti sportovce. Jakákoliv snaha o dosažení lepších výsledků bez dostatečné kompenzace vede jen ke zhoršení problému a snížení výkonnosti.

Očima Honzy

Komentáře jsou uzavřeny.

Kontakt

Mgr. Kateřina Nimrichterová
Ostružinová 5 / 2935
Praha 10 - Záběhlice

www.zdravazada.eu
katerina.nimrichterova@zdravazada.eu
Konzultace a objednávky na tel.: +420 608 124 553

Loga

 
Sodexo Fokus Pass
Unišek Unišek plus Cadhoc

Nejčtenější článek

Poslední článek