Telefon: +420 608 124 553

Musí terapie bolet?

Dionaea muscipula
Bolest je velmi relativní. To, co je pro někoho nesnesitelná bolest, druhý ani nevnímá. Bolest je signál, je to informace pro nás, že je něco v nepořádku. To, jak ji vnímáme, ovlivňuje řada okolností. Jsme-li ve stresu a napětí, pravděpodobně budeme bolest vnímat intenzivněji. Nebo naopak. Jsme-li natolik zaměřeni na řešení určité situace, nemusíme bolest vůbec vnímat. Ovšem to se může projevit později, kdy jsme v klidu a vůbec nám není jasné, proč nás zrovna teď něco začalo bolet. Vždyť přece právě nic neděláme…

Každá dysbalance v pohybovém aparáru vzniká mnohem dříve, než ji začneme vnímat jako bolest. Dokonce nějakou dobu mohou jít z postižené oblasti podprahově informace o „bolesti“ (tzv. nocicepce). To znamená, že my ještě nic necítíme, ale již na základě těchto informací náš nervový systém upraví naše stereotypy tak, abychom danou oblast dále nepřetěžovali. Naše tělo se vždy snaží o určitou rovnováhu. Pokud ale neupravíme své chování, tak původně dobře myšlená kompenzace se mění v problém, který se špatným zacházením a neustálým opakováním špatných pohybových návyků neustále prohlubuje.

Jednoduše řečeno. To, že se často dostáváme do nerovnováhy, je naprosto přirozené. Náš nervový systém je velmi inteligentní a dokáže se se spoustou věcí vypořádat. Velký problém však nastává v okamžiku, kdy impulzy svého těla naprosto ignorujeme a nijak na ně nereagujeme a nesnažíme se o opětovné nastolení rovnováhy. Snažíme se spíše tyto impulzy potlačit, protože nás obtěžují. Vezmeme-li si lék proti bolesti, to ještě nutně neznamená největší zlo. Pokud si jej vezmeme s vědomím, že se tím nic dlouhodobě nevyřeší a budeme-li se snažit řešení najít, není nic ztraceno. Budeme-li ale analgetika pokládat za spásu a nebudeme pátrat po příčinách, pak ovšem nemůžeme očekávat, že se to v těle nějak ztratí. Naše tělo si vše pamatuje a je jen otázkou času, kdy nám dá najevo, že něco není v pořádku. Nemusí to být zítra ani za měsíc, ale po dlouhé době trvání nemůžeme počítat s tím, že se vše jako mávnutím kouzelného proutku vrátí zpět do ideálního stavu.

Jak je to s bolestí během terapie? Opět záleží na naší citlivosti. Během terapie může dojít k působení na místa, která jsou velmi bolestivá a to i v případě, že jsme předtím žádnou bolest nepociťovali. Možná také zjistíme, že sice v daném místě bolest běžně nevnímáme, ale po působení na něj se bolest projeví v hlavě, ruce nebo kdekoliv jinde, kde nás běžně bolívá. Terapie ovšem nemusí za každou cenu bolet. Neplatí zde: čím větší bolest = tím větší účinek. Možná nás napadne, že když nic nebolí, nic se neděje. Nemusíme vždy trpět pro dobrý výsledek. Pokud jsme méně vnímaví ke svému tělu, nemusíme zpočátku cítit výrazné změny. Cílem žádné terapie by rozhodně nemělo být pohmoždění tkáně. Pokud bolest během terapie necítíme, není cílem ji vyvolat. Cílem terapie je dostat tělo do rovnováhy.

Může se ale stát, že už během terapie nebo 1-2 dny poté, se objeví obvyklé bolesti někdy i o něco výražnější. Dokonce se mohou objevit „staré“ bolesti, které jsme mívali dříve a už jsme na to zapomněli. To je známkou toho, že se s tělem něco začalo dít. Je to reakce na terapii a je třeba ji vnímat jako dobrou zprávu o tom, že pracujeme správně.

Komentáře jsou uzavřeny.

Kontakt

Mgr. Kateřina Nimrichterová
Ostružinová 5 / 2935
Praha 10 - Záběhlice

www.zdravazada.eu
katerina.nimrichterova@zdravazada.eu
Konzultace a objednávky na tel.: +420 608 124 553

Loga

 
Sodexo Fokus Pass
Unišek Unišek plus Cadhoc

Nejčtenější článek

Poslední článek