Telefon: +420 608 124 553

Zlomená ruka

Paní Jana si zlomila loket (loketní výběžek – olecranon ulnae) na pravé ruce. Zlomenina byla naštěstí nekomplikovaná a byla řešena operativně osteosyntézou (tzn. byl použit materiál na zdrátování a stabilizaci zlomeniny). Velkou výhodou bylo, že mohla s rukou brzy po operaci začít hýbat a nedošlo tedy k zatuhnutí kloubu, jak by tomu bylo při řešení pomocí sádry. První rehabilitaci absolvovala Jana již v nemocnici. Byla zaměřena na rozhýbání zápěstí, které bylo oteklé a méně pohyblivé.

Terapie

S paní Janou jsme začali pracovat ve fázi, kdy již bylo možné operovaným loktem pohybovat. Velkým omezením však byl otok a samozřejmě také bolest. Pro otok jsem v první fázi použila „míčkování“, kdy jsme se pomocí malého molitanového míčku snažili pozitivně ovlivnit otok, který sahal až k prstům. Naučila jsem Janu, jak s míčkem zacházet, aby si tuto nenáročnou terapii mohla provádět sama.

Dále jsme se zaměřili na uvolnění zápěstí ve všech směrech pohybu a v neposlední řadě ramenního kloubu. Protože operovaná ruka byla bolavá, oteklá a strnulá, projevilo se to na držení celého těla.
Má terapie nebyla zaměřena pouze na mechanické rozhýbání zatuhlých kloubů. Velmi podstatné bylo, aby se za dané situace upravily pohybové stereotypy, tak aby nedocházelo k dalšímu prohlubování problému, tím, že se přenese na další části těla (např. krční páteř).

Jana se naučila například jak efektivně pohybovat rukou v ramenním kloubu pomocí využití dalších částí těla, tak aby byl pohyb co nejvíce funkční. Pracovaly jsme se zapojením pohybů pánve. Jana si tak lépe uvědomila, že například pohyb v ramenním kloubu neprobíhá izolovaně a pro efektivnější a snadnější pohyb je třeba využít pohybu lopatky, páteře či pánve.

Po zvládnutí těchto základních funkcí jsme se konečně zaměřily na cvičení s operovaným loktem, avšak i zde jsme k tomu přistupovali zpočátku „oklikou“. Protože ruka byla bolavá, začaly jsme cvičit se zdravou rukou, tak aby si Jana uvědomila, jak vlastně pohyb v lokti probíhá, pokud je v pořádku. Další technika, která nám velmi pomohla k snadnému pohybu, byla představa pohybu. Jana si nejdříve představovala, jak pohybuje s nemocnou rukou a až poté začala provádět pohyb fyzicky. Dále jsme ke cvičení využívali zdravé ruky například současným pohybem obou rukou.
Je jistě důležité zmínit, že podstatné je operovaný kloub mechanicky rozhýbat. To nám trvalo asi 2 měsíce. V první fázi jsem se ale snažila co nejvíce zamezit dalším negativním následkům úrazu, které mají vliv na celé tělo, jak již bylo řečeno.

Shrnutí:

Terapie by se nikdy neměla týkat pouze zraněného kloubu, ale měla by se zabývat také následky, které jsou způsobeny bolestí a sníženou pohyblivostí. Naším cílem bylo, aby Jana co nejdříve přestala vnímat operovanou ruku jako „nemocnou“, přestala ji tak držet strnule a začala ji automaticky zapojovat do jednoduchých činností.

Očima paní Jany

Komentáře jsou uzavřeny.

Kontakt

Mgr. Kateřina Nimrichterová
Ostružinová 5 / 2935
Praha 10 - Záběhlice

www.zdravazada.eu
katerina.nimrichterova@zdravazada.eu
Konzultace a objednávky na tel.: +420 608 124 553

Loga

 
Sodexo Fokus Pass
Unišek Unišek plus Cadhoc

Nejčtenější článek

Poslední článek